Kettészakadt Európa az időjárási szélsőségek miatt: Skandináviában az extrém hideg és hóakadályok nehezítik meg a lakók életét, délen a viharos időjárás követelt már halálos áldozatokat is – számolt be az MTI.
A skandináv régióban a hőmérséklet kedden helyenként -40 Celsius-fok alá süllyedt, ami az idei tél eddigi leghidegebb napját jelentette Finnországban, Svédországban és Norvégiában. A következő napokban hasonlóan alacsony hőmérsékletek várhatóak a térségben - írja az Euronews.
Az előrejelzések szerint a december eleji lehülés után a hónap folyamán enyhül majd az időjárás, írja a Bloomberg.
Hideghullám és havazás várhat Európára az enyhe tél végén, amely az átlag alatti hőmérséklettel növelheti a fűtési igényt is - írja a Bloomberg.
Ma is közzétette a napi jelentését a brit hírszerzés, amelyben ezúttal a téli időjárás fontosságát hangsúlyozták.
Fölösleges arról beszélni, hogy összevont orosz támadás lesz Ukrajna ellen, hiszen ez már most is zajlik, Bahmut térségében – állítja egy ukrán katona, aki rendszeresen vlogol a donyeci városból. Hozzátette: az ukrán védők nagyon nehéz helyzetben vannak, gyakorlatilag megfagynak a lövészárkokban, miközben szó sincs arról, hogy eltávra küldjék őket.
Komoly gondokat okoz az ukrán haderő, régi, szovjet eredetű harckocsijainak az Ukrajna keleti részében tomboló fagy – jelenti az AFP helyi tudósítója.
Beköszöntöttek a kemény mínuszok Ukrajna keleti részében: a frontvonalon éjjelente -15 fok köré csökken a hőmérséklet. A lehűléssel együtt ismét elkezdtek jönni a videók az időjárási körülmények miatt (átmenetileg) harcképtellené vált haditechnikai eszközökről, úgy néz ki, az M113-asoknak kifejezetten gondot okoz az ukrajnai fagy.
Mára szinte közhellyé vált, hogy a NATO támogatása nélkül Ukrajna Oroszország ellen viselt védekező háborúja közel sem állna ilyen jól. A Javelin, NLAW, Carl Gustaf páncéltörők nélkül jó eséllyel nem sikerült volna ilyen hatékonyan megállítani a háború elején indult tankrohamot, a Stinger vállról indítható légvédelmi rakétavetők nélkül sokkal nagyobb pusztítást tudott volna végezni az orosz légierő, a HIMARS-ek, Panzerhaubitzék nélkül nem lett volna ilyen sikeres az ukrán ellentámadás, most pedig az IRIS-T, NASAMS és Gepard légvédelmi rendszerek védik a nagyvárosokat az energiaellátást pusztító Sahed-drónoktól és cirkálórakétáktól. Az kétségkívül kijelenthető, hogy nem csupán jók a NATO-fegyverek, de az ukránok jól is használják őket, a háborúnak azonban nincs vége, a konfliktus intenzitása és elhúzódása miatt pedig a nyugati haditechnikai eszközök három hatalmas kihívással néznek szembe.
Normál időjárás esetén nem lesz gondja télen Franciaországnak a gázellátással, mert jelentős gáztartalékot halmozott fel, de egy átlagosnál hidegebb időjárás mellett felmerülhetnek ellátási nehézségek - nyilatkozta Emmanuelle Vargon, az energiapiaci szabályozásért felelős bizottság vezetője szerdán.
Oroszország jelentős mennyiségű fegyvert, fegyverrendszert és katonai felszerelést csoportosított át az Északi-sarkkörre az elmúlt években, sőt, nyílt területi igényeket is benyújtottak jelentős, mintegy 1,2 millió négyzetkilométernyi kontinentális talapzatra. A jégsapkák elolvadásával együtt egyre világosabbá válik a terület stratégiai fontossága: a térség nem csupán gazdag nyersanyag-lelőhely, hanem új, a Szuezi-csatorna dominanciáját „veszélyeztető” kereskedelmi útvonal is lehet. Bár Amerika és a szövetségesei aggodalommal figyelik az orosz ambíciókat, a térségért vívott „küzdelemben” Oroszország jelenleg több szempontból is orrhosszal vezet.
Fokozódó, extrém szélsebességű viharokat és ezzel együtt növekvő viharkárokat hoz a klímaváltozás Magyarországon - állapította meg Péliné Németh Csilla meteorológus pénteken a Másfélfok - Éghajlatváltozás közérthetően oldalon közzétett cikkében.
Az extrém időjárási körülmények hatalmas károkat okoztak az Egyesült Államokban az elmúlt időszakban, és különösen Texas államot érintették súlyosan, ahol a nagy fagyok miatt milliók maradtak áram nélkül vagy fizettek elképesztő összegeket a fogyasztásuk után, mivel a nagykereskedelmi áramárak közel 10 ezer százalékkal ugrottak meg. A helyzet annyira súlyossá vált, hogy Joe Biden katasztrófahelyzetet hirdetett egy idő után. A hóviharok azóta már elmúltak, de a problémák sora még korántsem ért véget. Számos szolgáltató ugyanis képtelen kiegyenlíteni az egekbe szökött áramárak miatti tartozásait, így sorra válnak fizetésképtelenné, ami akár dominóhatást is kiválthat. Néhány fogyasztó is pórul járt azonban a rosszul megválasztott szolgáltatási csomagja miatt, de voltak olyanok is, akik jót kerestek az egészen.
Az extrém téli időjárásnak köszönhetően évszázados hidegrekordok dőltek meg az Egyesült Államokban, amik súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel jártak, különösen Texas államban okozott komoly energiaellátási problémákat az alacsony hőmérséklet és a fagy. A mostani katasztrófa okai mögött egy ismert meteorológiai jelenség és a villamosenergia-rendszer hiányosságai állnak. A klímaváltozás miatt pedig akár egyre gyakoribbá is válhatnak az ehhez hasonló események, így a klímacélok minél sürgősebb elérése mellett az áramhálózatot is megfelelően fel kell készíteni a jövő kihívásaira, ami részben infrastrukturális beruházásokat, részben pedig megfelelő tervezést igényel.
Bő egy hónapja iktatták be Joe Bident az Egyesült Államok 46. elnöki hivatalába, de a tomboló koronavírus-járvány mellett máris újabb krízissel kell szembenéznie. Az ország több államában évtizedek óta nem látott fagy tombol, különösen Texas került nehéz helyzetbe. A szélsőséges időjárásnak már halálos áldozatai is vannak, illetve milliók maradtak áram- és ivóvízellátás nélkül. Bár a zord körülmények erre a hétre valamelyest enyhültek, Texasban továbbra is katasztrófahelyzet van érvényben.
Súlyos katasztrófahelyzet bejelentésére készül Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke a szélsőséges texasi időjárás miatt – írja a BBC.
Elrúgta a pöttyöst Trumpnál az ukrán elnök.
Megszületett a kormánydöntés, 2027-től ez lesz a mérce.
Vegyes nyitás jöhet Európában.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A számadatokkal azért akadtak gondjai.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?
Nyomasztó kérdésre nincs válasz Ukrajnában.
Az elmúlt időszakban sokat erősödött a magyar deviza.